המדריך המקצועי והמלא בנושא
אזרחות אירופאית
לקבלת הצעות וייעוץ מקצועי ממיטב עורכי הדין המתמחים בהוצאת דרכון אירופאי:
לקבלת הצעות וייעוץ מקצועי


checkמאשר/ת קבלת הטבות, פרסומים ומבצעים במגוון תחומים בהתאם לתקנון האתר

לימודים בצרפת

עברה בראשך המחשבה ללמוד בצרפת? הגעת למקום שיכול לתת לך את כל המידע על לימודים בצרפת כמו: תנאי קבלה, סוגי מוסדות הלימוד והזכויות השונות לבעלי דרכון אירופאי! בצרפת למעלה מ-20 מוסדות אקדמאיים גבוהים, מוכרים ונחשבים באירופה וחלקם אף בעולם כולו. אותם מוסדות יכולים להיות אוניברסיטאות ובתי ספר המציעים לימודי אדריכלות, מדעי המדינה, משפטים, רפואה, תעשייה וניהול, אומניות, מדעי החברה והרוח, לימודי חלל ועוד תחומי ידע רבים ומגוונים.

מוסדות לימוד בצרפת

אחת האוניברסיטאות הנחשבות ביותר בעולם הממוקמת בצרפת היא אוניברסיטת פריז המוכרת בעיקר בכינוייה הידוע – הסורבון. מדובר באחת האוניברסיטאות העתיקות בעולם אשר נוסדה במאה ה-13. כיום, האוניברסיטה מחולקת לשלושה עשר אוניברסיטאות נפרדות כאשר בכל האוניברסיטאות גם יחד לומדים למעלה מ-300 אלף תלמידים לתארים ראשונים ולתארים מתקדמים.

אוניברסיטאות גדולות נוספות הקיימות בצרפת הן אוניברסיטת פואטייה, הממוקמת בעיר פואטייה. אוניברסיטת אקס-מרסיי שמהווה איחוד של אוניברסיטאות שהיו קיימות לפני כן והתאחדו בינואר 2012 לאוניברסיטה אחת. אוניברסיטה נוספת היא אוניברסיטת ז'וזף-פורייה הממוקמת בעיר גרנובל שבצרפת. אוניברסיטה זו מתמחה בעיקר בתחומי הבריאות, הטכנולוגיה והמדעים. קבלה לכל האוניברסיטאות מחייבת תעודת בגרות מלאה. על מנת להמשיך לשנת הלימודים השנייה יש לעמוד בממוצע ציונים מסוים. תנאי קבלה אלו נועדו לאפשר לכולם להתקבל לאוניברסיטה מבלי לעבור מבחני סינון ראשוניים וקפדניים.

מלבד האוניברסיטאות, קיימים עוד מוסדות אקדמאיים גבוהים רבים המציעים לימודים בצרפת ברמה גבוהה ועל כך יורחב הדיון כעת. בצרפת קיים מושג הנקרא "גרנד אקול". מדובר במוסדות להשכלה גבוהה בצרפת המאורגנים מחוץ למסגרת של האוניברסיטאות הקיימות בצרפת. האוניברסיטאות הציבוריות מחויבות לקבל כל מועמד בעל תעודת בגרות ללא מבחני סינון. לעומת זאת, מוסדות הגרנד אקול ידועים במבחני הסינון הקפדניים שלהם. מדובר במבחנים תחרותיים ביותר, הנערכים בעל פה ובכתב שמטרתם לגייס את התלמידים בעלי הציונים הגבוהים ביותר ולשמור על רמת לימודים בצרפת שהיא גבוהה מאוד. מוסדות אלו קטנים בהיקפם לעומת האוניברסיטאות. באוניברסיטאות יש עשרות אלפי סטודנטים, כאשר במוסדות הגרנד אקול לומדים לא יותר מ-3000 סטודנטים.

לימודים בצרפת – מידע חיוני

שכר הלימוד במוסדות הגרנד אקול הוא גבוה במיוחד. מדובר בסכומים של למעלה מ-13,000 יורו לשנת לימודים. זאת לעומת האוניברסיטאות הציבוריות ששנת לימוד בהן לבעלי דרכון אירופאי, תעלה בדרך כלל בסביבות 2000 יורו ולא יותר. כמובן שעבור ישראלים שאינם מחזיקים בדרכון אירופאי, שכר הלימוד באוניברסיטאות הציבוריות יעלה יותר כאשר לרוב מדובר על סכומים הנעים בין 5000-6000 יורו לערך לשנת לימודים בצרפת.

יש לציין כי עבור אלו המחזיקים דרכון אירופאי, גם הקבלה ללימודים פשוטה יותר וכן גם האפשרות לעבוד. לעומת זאת, אלו שאינם מחזיקם בדרכון אירופאי יתבקשו להוציא ויזת לימודים בצרפת ובהתאם גם ויזת עבודה.

הערכות לקראת לימודים בצרפת צריכה לכלול, בין היתר, גם את יוקר המחייה. צרפת שייכת לאיחוד האירופאי ולכן ניתן לחשב את המחייה על פי מטבע היורו. יש לקחת בחשבון את הוצאות המחייה השוטפות וכמובן גם את שכר הדירה, שיקבע בהתאם למיקום בו גרים (ככל הנראה מיקום מרכזי יותר יעלה יותר מאשר מיקום מרכזי פחות). קריטריונים אלו ונוספים ישפיעו מאוד על רמת ההוצאות שתידרש מדי חודש.

קראת ונראה לך כי לימודים בצרפת יכולים להיות אפשרות מתאימה עבורך? אל תהסס ובוא לקבל ייעוץ בחינם – השאר את פרטיך בטופס מעלה!