המדריך המקצועי והמלא בנושא
אזרחות אירופאית
לקבלת הצעות וייעוץ מקצועי ממיטב עורכי הדין המתמחים בהוצאת דרכון אירופאי:
לקבלת הצעות וייעוץ מקצועי


checkמאשר/ת קבלת הטבות, פרסומים ומבצעים במגוון תחומים בהתאם לתקנון האתר

הוצאת דרכון אירופאי

דרכון הוא מסמך מזהה עבור כל מי שנמצא מחוץ למדינת האזרחות שלו, הוא משמש גם כתעודת זהות ובו מצויינים פרטים מזהים כגון שם מלא, תאריך לידה, מין, אזרחות וכדומה. כל אזרח המעוניין לצאת מגבולות המדינה בה הוא מתגורר חייב לשאת דרכון.

דרכון אירופאי מיועד לאזרחי מדינות האיחוד האירופי. הדרכון מעניק הטבות והקלות בתחומים שונים, ולכן, לא מעט ישראלים בעלי אזרחות כפולה מעוניינים בו. תהליך הוצאת דרכון אירופאי לישראלים מתחיל בהגשת בקשה רשמית אל מול השגרירות המתאימה.

הדרכון מאפשר להתנייד בין מדינות אירופה לכל מטרה וללא מגבלה ומשמש כמסמך זיהוי בכניסה למדינות שמחוץ לאירופה. כמו כן, דרכון זה מעניק למחזיקים בו, אזרחים אירופאיים, הקלות רבות בביקורת הגבולות, בהוצאת סוגי ויזה שונים למדינות מחוץ אירופה ובקבלת אישורי כניסה ללא קשיים וסיבוכים מיותרים.

הוצאת אזרחות אירופאית

התנאי הראשון לקבלת דרכון אירופאי הוא החזקת אזרחות אירופאית של אחת ממדינות האיחוד או זכאות לה. רוב מדינות אירופה מאפשרות להחזיק בשתי אזרחויות, כך שישנם ישראלים שנולדו באחת המדינות או שהוריהם נולדו באירופה ומילדות הם נושאים באזרחות כפולה – ישראלית ואירופאית. אחרים, שאין להם אזרחות של אחת ממדינות אירופה, יכולים לבדוק את זכאותם דרך קרבה שניה: למשל דרך סבא, סבתא.

באופן כללי, קירבת דם מדרגה ראשונה (אם ואב) מקנה זכאות אוטומטית או לפחות סבירות גבוהה לקבלת דרכון. כלומר, הורים שיש להם אזרחות אירופאית יכולים להעביר את אזרחותם אוטומטית לילדים עד גיל 18 (או 16 בחלק מהמדינות). קירבה מדרגה שניה (סבים וסבתות) מצריכה קצת יותר עבודה, ברוב המקרים. אזרחות ניתנת לא רק מתוקף שארות (קירבת דם משפחתית) אלא גם במקרים אחרים: השתקעות כתושב זמני, עבודה ממושכת, נישואין לאזרח אירופאי וסיבות נוספות.

הנפקת דרכון אירופאי

מי שמחזיק באזרחות של אחת ממדינות אירופה החברות באיחוד, או מי שנמצא בשלבים מתקדמים של אישור הבקשה לאזרחות, יכול להתחיל בהליך הוצאת דרכון אירופאי. הדבר נעשה בשגרירות של מדינת האזרחות או – למי שמתגורר במדינת האזרחות ולא בישראל – במשרד הפנים המקומי.

להוצאת הדרכון יש להציג אישור אזרחות או תעודה מזהה שמעידה על אזרחות, למלא את טפסי הבקשה עם השם והכתובת כפי שהם מופיעים ברישומי משרד הפנים של מדינת האזרחות ולשלם את עמלת הטיפול. הטיפול בבקשה יכול לקחת בין מספר ימים לחודשיים, ברוב המדינות, אך במקרים דחופים קיימת אפשרות להוציא דרכון זמני, שההנפקה שלו יכולה להיות במקום או להימשך מספר ימים בלבד.

פרטים כלליים ועלויות

מאחר ודרכונים אירופאים הם ביומטריים, עלותם גבוהה יחסית. ברוב מדינות האיחוד, הדרכון תקף לחמש שנים. מי שזו לו הפעם הראשונה בהוצאת דרכון אירופאי יידרש לתת טביעות אצבע וכן צילום פנים שיוזנו למאגר. הדרכון נושא שבב עם מידע ביומטרי על בעליו והמידע כולו נלקח ונשמר בצורה אלקטרונית, לכן יש להגיע פיזית לשגרירות או למשרד הפנים (אלו שמתגוררים באירופה) על מנת למסור את הנתונים ולהגיש את הבקשה. עלויות הוצאת דרכון אירופאי משתנות בהתאם למדינה ולסוג הטיפול ונעות בין 70 אירו בטיפול רגיל לכמה מאות יורו במקרים מיוחדים.