המדריך המקצועי והמלא בנושא
אזרחות אירופאית
לקבלת הצעות וייעוץ מקצועי ממיטב עורכי הדין המתמחים בהוצאת דרכון אירופאי:
לקבלת הצעות וייעוץ מקצועי


checkמאשר/ת קבלת הטבות, פרסומים ומבצעים במגוון תחומים בהתאם לתקנון האתר

אזרחות שבדית

דרכון שבדיהידעתם שבעלי אזרחות שבדית זוכים להטבות רבות בכל אירופה? קראו כאן, באתר דרכון אירופאי, וגלו עוד על יתרונות דרכון שבדי, מי זכאי לו וכיצד ניתן להשיגו. שבדיה, מדינה מתוקנת עם איכות חיים מהגבוהות בעולם, היא יעד מרכזי להגירה, ללימודים ולעבודה בעשור האחרון.

אזרחות שבדית מאפשרת את כל היתרונות הללו ורבים אחרים, וישראלים שרוצים ליהנות מהם יכולים להפוך לאזרחים שבדיים בתנאים מסוימים, לממש זכאות משפטית לאזרחות, או להחזיר (בתנאים מסוימים) זכאות שאבדה. אזרחות אירופאית מסוג זה מקנה גם זכאות להחזיק דרכון שבדי, שכמו דרכון אירופאי, מקנה אפשרויות רבות.

זכאות לאזרחות שבדית

ניתן להגיש בקשה לאזרחות שבדית בשגרירות שבדיה בישראל. בקשת האזרחות עשויה לעבור אישור לאחר בחינה ובדיקה של פרטי הבקשה והמסמכים המצורפים. הזכאות לאזרחות ניתנת לרוב מתוקף לידה, אימוץ, תעודת זהות או תעודת נישואין של ההורים וכן, מתוקף יישום הזכאות דרך תהליך התאזרחות. גם הודעה בשגרירות על ילדים עד גיל 18 להורים אזרחי שבדיה, מקנה לילדים, בתנאים מסוימים, זכאות לאזרחות.

רק אנשים שהם אזרחי שוודיה זכאים לקבל דרכון שוודי. ילדים להורים שבדים שרוצים לשמר את אזרחות הוריהם נדרשים להגיע בין גיל 18 לגיל 22 לשגרירות ולהודיע על רצונם באזרחות. צאצאים של שבדים שלא שימרו קשר רציף עם שבדיה יידרשו לתהליך מורכב יותר עד להשגת האזרחות.

משנת 2001 ניתן לשמור על אזרחות שבדית במקביל לאזרחות נוספת. כדי לשמור על הזכאות לאזרחות של אזרחים שבדיים שמתגוררים מחוץ לשבדיה יש צורך להוכיח קשר רציף עם שבדיה עד לגיל 22. לאחר מכן האזרחות אובדת. אישור בקשה לאזרחות אינו מקנה באופן אוטומטי פספורט שבדי שכן, לצורך כך יש להגיש בקשה נפרדת.

קבלת דרכון שבדי

משנת 2005, פספורט שבדי עונה על דרישות האיחוד האירופאי לזיהוי ביומטרי. דרכונים ביומטריים מצריכים לקיחת טביעת אצבעות והם כוללים שבב ממוחשב שמאפשר את זיהוי בעל הדרכון (גם דרכון אירופאי מופק בשיטה זו). בעלי אזרחות שבדית שמעוניינים בהנפקת דרכון נדרשים להגיע לשגרירות השבדית, משם נשלחת בקשה לייצור הדרכון בשבדיה. תוקף הדרכון הוא לחמש שנים.

יתרונות

אזרחות שבדית כוללת יתרונות רבים, ביניהם הזכות להתגורר בשבדיה וליהנות מרמת החיים הגבוהה שבה ומכל השירותים הסוציאליים והזכויות התעסוקתיות והאזרחיות. בנוסף, דרכון שבדי מאפשר ניידות גבוהה ובתנאים נוחים בין מדינות מערביות ומפותחות, ביניהן מדינות האיחוד האירופי, ארה"ב, קנדה, אוסטרליה ומדינות נוספות, לצרכי לימודים, עבודה, תיירות או מגורים זמניים.

חידוש פספורט שבדי

פספורט שבדי מצריך חידוש אחת לחמש שנים, או במקרה של אובדן או גניבה. חידוש הדרכון כולל שני ביקורים בשגרירות, האחד כדי להגיש את הבקשה לחידוש דרכון והשני על מנת לאסוף אותו. כדי לקבל את הדרכון יש להציג תעודה המעידה על אזרחות שבדית.

באתר השגרירות ניתן למצוא טפסים להורדה עבור חידוש דרכון לילדים מתחת לגיל 18 וחידוש דרכון למבוגרים מעל לגיל 18. במקרים דחופים ניתן לקבל דרכונים זמניים שאינם מכילים טביעת אצבעות ותמונה דיגיטלית אלא מודפסים על נייר רגיל.

לחץ כאן למידע חיוני אודות שבדיה

לפרטים נוספים בנושאים: הוצאת דרכון אירופי, עבודה באירופה ולימודים באירופה כל שנדרש לעשות הוא למלא את הטופס הנ"ל!