המדריך המקצועי והמלא בנושא
אזרחות אירופאית
לקבלת הצעות וייעוץ מקצועי ממיטב עורכי הדין המתמחים בהוצאת דרכון אירופאי:
לקבלת הצעות וייעוץ מקצועי


checkמאשר/ת קבלת הטבות, פרסומים ומבצעים במגוון תחומים בהתאם לתקנון האתר

אזרחות אירופאית

אזרחות אירופאית מעידה על השתייכות לאחת ממדינות האיחוד האירופי. לא קיימת אזרחות אחת, אחידה, אלא שמתוקף הסכמים הקושרים בין מדינות האיחוד (הסכמי סחר, הסכמים כלכליים, הסכמי עבודה ובריתות שונות), קיים חופש תנועה, עיסוק, מסחר, לימודים, מגורים והשתקעות לאזרחים שמתניידים או עוברים ממדינה אחת לאחרת.

למעשה אזרחות אירופאית היא אזרחות של מדינת האם, כלומר: אזרחות גרמנית, אזרחות פולנית, אזרחות צרפתית וכן הלאה, ממש כשם שיש אזרחות ישראלית ותעודת זהות ישראלית. ברוב מדינות האיחוד מותרת אזרחות כפולה כך שניתן להיות גם אזרח ישראלי (או אמריקאי, או אוסטרלי, או יפני) וגם אזרח של אחת ממדינות האיחוד האירופי.

זכאות לאזרחות אירופאית

שאלת השאלות עבור ישראלים רבים היא איך מוציאים דרכון אירופאי ומהי זכאות לאזרחות אירופאית? מי שיש לו הורים שנולדו באחת ממדינות אירופה או שהוא עצמו נולד שם, הסיכוי הוא שיש לו כבר אזרחות או לפחות, הוא (או היא) יודעים מה עליהם לעשות כדי לקבל אחת כזו. ישנן מדינות שמגבילות הורשת אזרחות (כלומר, העברה של אזרחות מהורים לילדים, כשהילדים לא נולדו באותה מדינה) עד גיל מסויים: כאשר הילד עובר גיל זה וההורים לא הגישו בקשה לאזרחות עבורו, האזרחות לא תועבר אוטומטית ויהיה צורך להוכיח קשר למדינת הלידה של ההורים כדי לחדשה.

מקרים נפוצים אחרים הם קבלת אזרחות אירופאית מתוקף אזרחות אבודה: לגרמניה למשל יש חוקים שמאפשרים בתנאים מסוימים לנרדפי הנאצים להתאזרח מחדש. גם במדינות אירופאיות אחרות קיימות תקנות התאזרחות דומות. אך תהליך זה, על מנת שיאפשר אזרחות גם לבני הדור השני והשלישי, לוקח זמן רב ומצריך שימוש בעזרה מקצועית של עורכי דין.

אזרחות מתוקף נסיבות שונות

מלבד קשרי דם וקשרים משפחתיים, שהם הדרך הרווחת ביותר להוצאת אזרחות אירופאית, מדינות רבות באיחוד האירופי מאפשרות תהליך התאזרחות מתוקף מגורים במדינה, נישואין לאזרח המדינה, קשר מיוחד למדינה או לתרבות שלה ואף מתוקף נסיבות ייחודיות אחרות.

ההולכים בדרכים אלו צריכים להכיר היטב את הדרך מראש מאחר וישנם שלבים וחוקים ברורים בתהליך ההתאזרחות. כך למשל ברוב המקרים, השלב בו המתאזרח נמצא במעמד של תושב זמני מצריך שהייה ממושכת ורציפה של מספר חודשים ואף מספר שנים במדינה. השלב הבא יהיה לרוב מעמד של תושב קבע. רק לאחריו ניתן יהיה להגיש בקשה לאזרחות. למרות שקיים דמיון בין רוב מדינות האיחוד במתן האזרחות והשלבים בדרך אליה, ישנם תנאים ומגבלות לקבלת אזרחות אירופאית, שמשתנים ממדינה למדינה.